سامانه اداری
بازدید مجازی دبیرستان
بازدید مجازی دبستان
بازی های آموزشی پارابا
نشریه ی دانش آموزی
نرم افزار روانسنجی


خبرنامه>>
  نام:
  نام خانوادگی:
  رایانامه:

 
درباره ی پارسا
چاپ

باسمه تعالی 
 
 
آموزش بر مبنای زندگی
نوشته شده توسط معاونت تحقیق و توسعه موسسه فرهنگی پارسا 
آدرس: تهران خیابان شریعتی خیابان کدویی شماره 29 موسسه فرهنگی پارسا – تلفن: 22005411 

معرفی
 
موسسه فرهنگی و آموزشی پارسا درسال 1375 در تهران پایه گذاری شد و در تمامی این سال ها یک موسسه حرفه ای و پیشرو در امر آموزش، خصوصا آموزش کودکان و نوجوانان بوده است. مهم ترین خصوصیت این مجموعه انتفاعی نبودن آن است و همواره توسط هیات امنایی از خیرین گردانده شده است. 
در سال های اخیر، موسسه پارسا با گسترش فعالیت های خود به اکثر حوزه های فرهنگی و آموزشی، تلاش می کند اقدامات همه جانبه ای در جهت شکوفایی و رشد فرهنگی جامعه انجام دهد. 

 

پارسا تا این زمان، ضمن اجرای آموزش برای بیش از 1000 دانش آموز در مقاطع مختلف هم چنین دوره های بازآموزی و آموزش حین خدمت بسیاری را برای مربیان و کادر خود برگزار کرده است. به روز بودن و اطلاع از آخرین اخبار حرفه ای یکی از مسایل ارزشمند در نزد نیروهای پارسا است. برگزاری جشن ها و مراسم مختلف در طول سال، پارسا را به خانه ای شاد و دوست داشتنی برای خانواده عظیمش – یعنی دانش آموزان، همکاران و والدین- تبدیل کرده است. برخی از این برنامه ها به این شرح اند: جشن آغاز کار مدرسه، مراسم آخرین روز سال تحصیلی که به دلیل حضور مادربزرگ ها و پدربزرگ ها، به "جشن پدربزرگ ها و مادربزرگ ها" نیز معروف است و از همه مهم تر جشن نیکوکاری که در آن حضور خانواده های دانش آموزان و مربیان در کنار هم بسیار جالب است. در جشن نیکوکاری هر خانواده غرفه ای دارد که در آن صنایع دستی خود را برای کمک به مستمندان به فروش می رساند. 
فعالیت های پارسا به آموزش مدرسه ای محدود نمی شود، بلکه گروه هایی نیز به "ارایه خدمات مشاوره ای"، "انتشار نشریه" و "تحقیق و توسعه" می پردازند. مشاوره در پارسا شامل چهار عنوان اصلی است: مشاوره آموزشی، مشاوره تربیتی، مشاوره خانوادگی و حتی مشاوره پزشکی. 
دامنه فعالیت های پارسا محدود به دانش آموزان نیست و تمایل زیادی در این سیستم برای ارتباط با خانواده ها وجود دارد. پیک پارسا نقش مهمی در زمینه این ارتباط ایفا می نماید. این نشریه خواندنی های مفیدی برای بزرگ سالان و کودکان دارد. 
اما یکی از ویژگی های مهم که پارسا را به موسسه ای متمایز و پیش رو در برنامه ریزی آموزشی تبدیل کرده، تحقیقات گسترده ای است که طی آن به افزایش کیفیت آموزش و بهره وری آموزشی پرداخته می شود. با توجه به اهمیت "زندگی و آموزش" معاونت تحقیق و توسعه پارسا مدتی است پروژه ای با نام "آموزش بر مبنای زندگی" تعریف کرده است. 
 
آموزش بر مبنای زندگی
به عنوان ایده ای والا، فراگیری مهارت های زندگی باید عالی ترین هدف یک برنامه آموزشی خوب باشد. در اصل، پیش از آن که پارسا یک مدرسه باشد، باید خانه ای باشد برای ساکنینش. خانواده بزرگ پارسا نیازمند پایگاهی برای ارتباطات گرم و سازنده خود در طول زندگی است. لذا پارسا باید بستری برای ارتباط دانش آموزان مربیان و خانواده ها تامین نماید. 
اگر به دقت بنگریم، زندگی بر پایه 4 ارتباط عمده بنا شده است: 
+ ارتباط با خود               + ارتباط با خدا 
+ ارتباط با دیگران            + ارتباط با محیط 
با در نظر گرفتن این واقعیت، معاونت تحقیق و توسعه پارسا مشغول طراحی مجتمعی است که به کاربران امکان ارتباطات بهتری دهد. طراحی نه تنها شامل سیستم آموزشی و نیروی انسانی مربوطه است، بلکه به طراحی کالبدی و سخت افزاری نیز می پردازد چراکه طراحان بر این باورند که در یک مجتمع آموزشی صحیح طراحی شده، ساختمان ها و محیط مانند ظرف هایی هستند که توسط مظروف خود –یعنی ارتباطات مذکور و رفتارهای آموزشی- شکل می گیرند. 
از دیگر سو، طراحان سازه ها، محیط نظم یافته ی داخل و خارج آن را ابزارهای آموزشی تلقی می کنند. محیط هایی که در آن ها آموزش رخ می دهد مفاهیم زیادی را القا می نمایند. به طور مثال طراحی می تواند به گونه ای باشد که احترام به محیط زیست و مصرف صحیح انرژی را آموزش دهد. 
همان طور که ارتباطات مذکور طیفی از "خود" تا "دیگران" را شامل می شود، طراحی نیز لایه های گوناگونی از خصوصی تا عمومی را در بر می گیرد. این چیزی است که از زندگی روزانه می آموزیم. 
در مدارس آینده کلاس ها و دفاتر سنتی جای خود را به خانه هایی می دهند که در آن دانش آموزان با هم کلاسی هایشان زندگی می کنند. حقوق و وظایف مشترک و غم ها و شادی های مشترک دارند و در نهایت دیگر چیزی به نام مدرسه نخواهد ماند بلکه محله پارسا ظاهر می شود. 
 
اقدامات اجرایی:
معاونت تحقیق و توسعه پارسا به عنوان گروه پیشرو در زمینه مطالعات نظری، امکان سنجی و اجرای پروژه، اقدامات وسیعی را با بهره گیری از متخصصین و کارشناسان داخل و خارج موسسه انجام داده است. 
پس از اتمام مطالعات نظری، امکان سنجی پروژه توسعه مجتمع نیز در چندین مرحله و توسط گروه های متخصص مختلفی بررسی شده است. آنچه از مطالعات صورت گرفته برمی آید آن است که مجموعه حاضر با عنایات خاص پروردگار متعال و با یاری جستن از کمک های بی منت خیرین قادر به اجرای پروژه طرح توسعه با مشخصات مورد نظر می باشد. از این دسته مطالعات می توان به موارد ذیل اشاره کرد: 
مطالعات امکان سنجی محلی، مطالعات مهندسی ارزش پروژه، مطالعات معماری ساختمان های آموزشی، مطالعات زمان سنجی و طراحی مدارس جدید و همچنین مطالعات مربوط به شیوه ساخت مدارسی که آموزش بر مبنای زندگی را دنبال می کنند که مورد اخیر در از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. 
به غیر از موارد فوق الذکر، مطالعاتی نیز در زمینه کنترل انرژی، منابع انسانی و هم چنین معماری موسسات آموزشی با مساحت وسیع نیز در حال پی گیری است که منجر به برآورد منابع مالی و اجرایی مورد نیاز پروژه خواهد شد. 
 

 

 


تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به
موسسه فرهنگی آموزشی پارسا تعلق دارد. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و بهینه سازی:
معاونت تحقیق و توسعه پارسا
سامانه اداری بازی های آموزشی اطلاعیه ها درباره ما
اطّلاعات ثبت نام گالری تصاویر خبرنامه ارتباط با ما
تحقیقات دانش آموزی فیلم و صدا اخبار نقشه سایت
کلاس خوشنویسی دهکده فرهنگی آموزشی مقاله ها پرسش های متداول