سامانه اداری
بازدید مجازی دبیرستان
بازدید مجازی دبستان
بازی های آموزشی پارابا
نشریه ی دانش آموزی
نرم افزار روانسنجی


خبرنامه>>
  نام:
  نام خانوادگی:
  رایانامه:

 

آخرین نظرات ثبت شده
سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ ۲۲:۴۲:۱۶
* با سلام و عرض ادب : آقای ارکان یکی از بهترین معلم های انشاء است که تا به حال دیده ام که همیش...
محمد مهدی توسلی
سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ ۱۱:۵۴:۴۱
* با سلام از زحمات شما سپاسگزارم .
شیرازی
چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ ۲۱:۴۸:۱۴
* خیلی اردوی خوبی بود
ارشیا غفاری
سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۳:۱۷:۳۱
* سلام به شما و عرض خسته نباشید
مسعود


شرح خبر تاریخ ارسال خبر: 1395/03/05 ساعت: 11:45 دفعات بازدید خبر: 6799
چاپ
اوّلین جشنواره‌ی قرآنی دبستان
مرکز : دبستان
با وجود بهره‌گیری از موقعیّت‌ها و برنامه‌های متنوّع دبستان در جهت درونی شدن ارزش‌های قرآنی در دانش‌آموزان عزیز، جای خالی جشنواره‌ای اختصاصی با محوریّت "قرآن کریم" احساس می‌شد. بنابراین، این بستر فراهم شد تا اینبار در بازه‌ی زمانی وسیع‌تر، کلاس‌های متنوّعی که در دبستان وجود دارد از حال و هوای قرآنی آکنده شود.

امسال اوّلین جشنواره‌ی قرآنی در دبستان به راه افتاد تا بستری دیگر برای فهم بیشتر و عمیق‌تر نسبت به کلام خداوند متعال در دانش‌آموزان ایجاد گردد.

با وجود بهره‌گیری از موقعیّت‌ها و برنامه‌های متنوّع دبستان در جهت درونی شدن ارزش‌های قرآنی در دانش‌آموزان عزیز، جای خالی جشنواره‌ای اختصاصی با محوریّت "قرآن کریم" احساس می‌شد. بنابراین، این بستر فراهم شد تا اینبار در بازه‌ی زمانی وسیع‌تر، کلاس‌های متنوّعی که در دبستان وجود دارد از حال و هوای قرآنی آکنده شود.

آقای منصوری، معلّم درس قرآن دبستان و دبیر "جشنواره‌ی قرآنی" در رابطه با اهداف این جشنواره بیان کردند: «هدف اصلی و نهایی این برنامه، ایجاد انس با قرآن و علاقه نسبت به آن در دانش‌آموزان عزیز می‌باشد. این هدف کلّی در حوزه‌های شناختی، عاطفی و مهارتی به اهدافی جزیی تبدیل شد و دانش‌آموزان بنا به علائق و استعدادهایشان به اختیار خود در گروه‌های مختلف فعّالیّت نمودند».

آقای منصوری همچنین به این نکته اشاره کردند که ضمن بهره‌گیری از بودجه‌بندی آموزشی در درس قرآن و سرفصل‌های در نظر گرفته شده برای آن، موارد دیگری نیز جهت فهم بیشتر دانش‌آموزان مدّنظر قرار گرفت که فعّالیّت دانش‌آموزان در آن حیطه کاملاً به صورت اختیاری لحاظ شد.

ایشان در توضیح نمونه‌هایی از اهداف دنبال شده در پایه‌های مختلف گفتند: «در پایه‌ی اوّل دبستان یک هدف کلّی تحت عنوان «آداب قرآنی» مدّ نظر قرار گرفت. بر این مبنا، دانش‌آموزان پایه‌ی اوّل در راستای احترام به قرآن در کارگاه چوب، رحل‌های قرآنی را ساختند و همچنین جهت قدردانی از زحمات والدین‌شان، نامه‌ای با بیان و قلم خود برای ایشان نگاشتند. در پایه‌های دیگر نیز برخی داستان‌های قرآنی مثل داستان اصحاب فیل، فتح مکّه و... بیان شد و طبق آن فعّالیّت‌هایی در کلاس‌های مختلف - نظیر ساخت تمثال کعبه‌ی معظّمه در کارگاه چوب و یا ماکت فیل در آتلیه‌ی هنر - تعریف گشت».

علاوه بر این، در پایه‌های بالاتر به مفاهیم علمی نیز اشاره شد. به عنوان مثال دانش‌آموزان پایه‌ی چهارم - که مفاهیم سوره‌ی مبارکه‌ی واقعه برای ایشان مدّنظر قرار گرفته شده بود- ، مباحث فیزیکی و زیست‌شناختی بیان شده در آیات را در کلاس علوم مورد بحث و گفتگو قرار دادند.

همچنین از نکات حائز اهمّیّت این برنامه می‌توان به دخیل دانستن انتخاب و علاقه‌ی دانش‌آموزان در فعّالیّت‌‌های مختلف اشاره کرد. آقای منصوری در این رابطه گفتند: «در برخی موارد با توجّه به پیشنهادات دانش‌آموزان موضوعاتی به "جشنواره‌ی قرآنی" اضافه شد. حوزه‌های مختلف و متنوّع فعّالیّت‌ها در کلاس قرآن بیان شد و هر کدام از دانش‌آموزان با توجّه به علاقه و سلیقه‌‌ی خود یک یا چند مورد از آن‌ها را برگزید. این موضوع موجب شد تا همه‌ی دانش‌آموزان در این جشنواره با شوق و اشتیاق حاضر شوند. لازم به ذکر است که در هیچکدام از این موارد اجباری جهت حضور دانش‌آموزان عزیز وجود نداشت».

در انتها شایان ذکر از که بی شک از نتایج مثبت این برنامه می‌توان مراجعه‌‌ی بیشتر دانش‌آموزان به "قرآن کریم" اشاره نمود که این موضوع خود موجب تفکّر بیشتر دانش‌آموزان نسبت به مفاهیم آن خواهد بود.

برای مشاهده ی تصاویر جشنواره ی قرآنی، اینجا کلیک کنید.


ثبت نظر بسته


ارسال به دوستان بسته

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به
موسسه فرهنگی آموزشی پارسا تعلق دارد. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و بهینه سازی:
معاونت تحقیق و توسعه پارسا
سامانه اداری بازی های آموزشی اطلاعیه ها درباره ما
اطّلاعات ثبت نام گالری تصاویر خبرنامه ارتباط با ما
تحقیقات دانش آموزی فیلم و صدا اخبار نقشه سایت
کلاس خوشنویسی دهکده فرهنگی آموزشی مقاله ها پرسش های متداول