سامانه اداری
بازدید مجازی دبیرستان
بازدید مجازی دبستان
بازی های آموزشی پارابا
نشریه ی دانش آموزی
نرم افزار روانسنجی


خبرنامه>>
  نام:
  نام خانوادگی:
  رایانامه:

 

آخرین نظرات ثبت شده
سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ ۲۲:۴۲:۱۶
* با سلام و عرض ادب : آقای ارکان یکی از بهترین معلم های انشاء است که تا به حال دیده ام که همیش...
محمد مهدی توسلی
سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ ۱۱:۵۴:۴۱
* با سلام از زحمات شما سپاسگزارم .
شیرازی
چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ ۲۱:۴۸:۱۴
* خیلی اردوی خوبی بود
ارشیا غفاری
سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۳:۱۷:۳۱
* سلام به شما و عرض خسته نباشید
مسعود


شرح خبر تاریخ ارسال خبر: 1395/03/25 ساعت: 15:20 دفعات بازدید خبر: 8173
چاپ
یک دبستان پر از ستاره
مرکز : دبستان
پرورش تفکّر انتقادی دانش‌آموزان یکی از اهداف اصلی هر نظام آموزشی و تربیتی می‌باشد. تفکّر انتقادی به ایشان کمک می‌کند تا در مواجهه با مسائل گوناگون درک بهتری داشته باشند و بتوانند تجزیه و تحلیل مناسبی از آن‌ها ارائه دهند.

پرورش تفکّر انتقادی دانش‌آموزان یکی از اهداف اصلی هر نظام آموزشی و تربیتی می‌باشد. تفکّر انتقادی به ایشان کمک می‌کند تا در مواجهه با مسائل گوناگون درک بهتری داشته باشند و بتوانند تجزیه و تحلیل مناسبی از آن‌ها ارائه دهند.

در اختتامیه‌ی کلاس انشاء دبستان، هر سال برنامه‌ای متفاوت و جذّاب تحت عنوان "گاهی ستاره بچین" برگزار می‌گردد که اهداف تربیتی گوناگونی در آن نهفته شده‌است. اگرچه در این برنامه به نگارش دانش‌‌آموزان و درک و فهم ادبی و هنری ایشان توجّه می‌گردد، امّا علاوه بر این، پرورش تفکّر انتقادی، افزایش سطح سواد رسانه‌ای، تقویت روحیّه‌ی انتقادپذیری و دیگر اهداف تربیتی نیز مدّ نظر قرار می‌گیرد.

از آنجا که این برنامه به کلاس "انشاء و نگارش" دانش‌آموزان تعلّق دارد، از حضور جناب آقای جزینی که سال‌هاست در حوزه‌ی نویسندگی فعّالیّت و تدریس می‌نمایند، بهره برده شد و صحبت‌هایی را پیرامون اهمّیّت نویسندگی در نظام آموزشی بیان کردند.

هر ساله در برنامه‌ی "گاهی ستاره بچین" سالنامه‌ای تحت همین عنوان به دانش‌آموزان عزیز و خانواده‌های گرامی اهداء می‌شود که این نشریه، مجموعه‌ای از نگارش‌های دانش‌آموزان در طول سال تحصیلی است که به وسیله‌ی خودشان صفحه‌آرایی و طرّاحی شده‌است. از میان آن‌ها، برترین نوشته‌ها انتخاب می‌شوند و در بخش مقدّماتی برنامه، هر کدام از نویسندگان‌ روی سکو قرار گرفته، انشاء خود را برای حضّار می‌خوانند.

لازم به ذکر است که پیش از جشن، از هر کدام از کلاس‌ها دو گروه مجزّا جهت داوری انشاءهای خوانده‌شده انتخاب گردیده، با هم رقابت می‌کنند. در این رقابت، قضاوت نهایی از نگارش‌های دانش‌آموزان توسّط معلّمان‌شان صورت می‌پذیرد.

همچنیین معیار داوری دانش‌آموزان در این برنامه، مباحثی است که در طول سال تحصیلی به ایشان آموزش داده شده‌است. این موضوع موجب می‌گردد تا در کنار جذّابیّت‌های برنامه، نوعی ارزشیابی از آموخته‌های دانش‌آموزان به عمل آید.

البته شایان ذکر است که در این برنامه علاوه بر اینکه  تفکّر انتقادی و تحلیل و بررسی دانش‌آموزان مدّنظر قرار گرفت، سعی شد تا روحیّه‌ی انتقادپذیری و پذیرش دیدگاه دیگران نیز در دانش‌آموزان تقویت گردد.

در مرحله‌ی بعدی این برنامه، پویانمایی‌های کوتاهی برای دانش‌آموزان به نمایش درآمد تا با هم‌فکری یکدیگر، تحلیل‌های خود را نسبت به آن بیان کنند. در انتها مجری برنامه، جناب آقای ارکان به مفهوم اصلی دنبال شده در پویانمایی‌های پخش شده اشاره نمودند. بدین وسیله سعی شد تا پس از این، دانش‌آموزان فیلم‌ها و پویانمایی‌های مختلف را با نگاه نقّادانه و بررسی محتوایی آن‌ها به تماشا بنشینند.

در مرحله‌ی پایانی، فیلم کوتاهی از تصاویر به جای مانده از دفاع مقدّس به همراه همخوانی دانش آموزان پایه‌ی پنجم به نمایش گذاشته شد و هر کدام از گروه‌های شرکت کننده، یک جمله در ارتباط با آن خلق کردند. بدین وسیله، علاوه بر "تحلیل"، هدف شناختی دیگری تحت عنوان "ترکیب" دنبال شد.

در نهایت، گروه برتر "جشنواره گاهی ستاره بچین" انتخاب شد و به دو گروه برتر، کتاب‌هایی متناسب با سن و علاقه‌ی ایشان اهداء شد.

"گاهی ستاره بچین" که سال‌‌ها است در دبستان پارسا پارسا به اجرا در می‌آید، امسال هم به همّت جناب آقای ارکان و دیگر همکاران گرامی و با همکاری و همیاری فارغ‌التّحصیلانی صورت پذیرفت که خود، سال‌ها پیش در این برنامه انشاءهایشان می‌خواندند و نگاشته‌های یکدیگر را نقد می‌کردند.نظرات ثبت شده
محمد مهدی توسلی سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ ۲۲:۴۲:۱۶
با سلام و عرض ادب : آقای ارکان یکی از بهترین معلم های انشاء است که تا به حال دیده ام که همیشه با ایده ها ی جالب بچه ها را عاشق انشاء و نویسندگی نگه می دارد و دبستان پارسا هم خیلی خوب و زحمات بسیاری برا ی تدارکات این برنامه می کشند . با تشکر


ثبت نظر بسته


ارسال به دوستان بسته

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به
موسسه فرهنگی آموزشی پارسا تعلق دارد. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و بهینه سازی:
معاونت تحقیق و توسعه پارسا
سامانه اداری بازی های آموزشی اطلاعیه ها درباره ما
اطّلاعات ثبت نام گالری تصاویر خبرنامه ارتباط با ما
تحقیقات دانش آموزی فیلم و صدا اخبار نقشه سایت
کلاس خوشنویسی دهکده فرهنگی آموزشی مقاله ها پرسش های متداول